ORFK RSZKK IPA-RKA szituációs lövészverseny

A Budapesten megrendezett RKA kupán számos katona is részt vett, és nagyon jó eredményeket is elértek.

Mitől szituációs egy lövészverseny?

USA-ban az 1950-es években alapított sportágat a világban az IPSC fogja össze, és egyre népszerűbb hazánkban is. Míg a hagyományos pontlövészethez elég a pontosság, ehhez a sporthoz gyorsaság és erős fegyver is szükséges, ráadásul a versenyek változatosak, és gyakran választási lehetőség elé állítják a lövőket.

Pontosság

Természetesen, aki nem találja el a célt, annak nem igazán lesz pozitív az eredménye, vagyis itt is fontos, hogy a céltábla közepét találjuk el (ezért 5 pontot lehet szerezni; ha egyáltalán nem találjuk el a célt, vagy szabálytalanul lövünk, akkor viszont -10 pontot kapunk).

Gyorsaság

Az előző bekezdés alapján kiszámolt pontszámot elosztják a lőidővel, akinek az így kapott szám a legnagyobb, ő nyerte a pályát. Tehát, ha két ember ugyanolyan pontosan lőtt, akkor a kétszer gyorsabbnak kétszer több pontja lesz.

Erő

A versenyeken csak erős lőszereket (pl. 9x19 parabellum) lehet használni, így a katonák gyakorolhatják a szolgálati fegyverük "uralását", ami egészen más érzés, mintha egyötöde olyan erős sportpisztollyal lőnének.

Változatosság

A pályák nagyon változatosak, van, amikor csak egyszerűen egy helyben állva lövünk, de az a gyakoribb, hogy ablakon keresztül.

Sokszor mozogni kell a pályán, egyszerűen azért, mert egy pontból nem látható az összes cél. Ilyenkor célszerű gyorsnak lenni, mivel az ezzel eltelt idő is számít.

Az egyik pályán autóból indultunk. Itt a biztonság kedvéért a fegyver töltetlen volt, a lőszereket a csomagtartóból vettük elő.

Ezen a pályán nem volt kötelező egy kézzel lőni, de a céltábla csak akkor fordult velünk szembe, ha egyik kezünkkel húztunk egy kötelet.

Itt az indulást követően "baráti" színt kellett húzni, vagyis a kihúzott színű célokra tilos volt lőni.

Ezen a pályán nem volt előírva, hogy gyenge (általában bal) kézzel lőjjünk, de mindenki önként úgy döntött, hogy jobb oldalra jobb, bal oldalra bal kézzel lő. Valószínüleg ebben a döntésben szerepet kapott az is, hogy a lövők csuklói oda voltak kötve az asztalhoz.

Választási lehetőség

Néhány lőlap félig takarásban volt, de ha közelebb ment a lövő (ami persze idő!), akkor jobban ellátott a takarás felett.

Itt egy igen nagy és nehéz kalapácsot kellett birtokolni lövés közben, szintén a lövőkre bízva, hogy egyetlen lépés után lőnek (az egykezes lövészethez képest meglehetősen távoli) célra, vagy inkább közelebb cipelik, mint a képen is látható lövő tette.

Pár szó a versenyről

Rendezők

A versenyt a Puskás Lövész Egyesület és a Bel Sport Egyesületrendezte, a lőteret az ORFK-RSZKK biztosította, az ebédet pedig a Csikóvári Túristaház szolgáltatta. Ami manapság meglehetősen szokatlan, hogy senki sem kért ellenszolgáltatást a munkájáért, így a katonáknak sem kellett nevezési díjat fizetniük.

Helyszín

Az ORFK-RSZKK Nagytétényi lőterén volt a verseny, pisztollyal 2005. április 2-án, puskával (gépkarabéllyal) 3-án.

Résztvevők

A versenyen magyar és külföldi civil lövők (összesen pisztollyal 93-an, puskával 39-en), valamint IPA kategóriában rendőrök (köztük két többszörös világbajnok), határőrők, katonák vettek részt (pisztollyal 45-en, puskával 18-an).

Ebben a nagyon erős mezőnyben IPA puska női I. Molnár Eszter, III. Farkas Csilla, IPA pisztoly női III. Molnár Eszter, IPA puska férfi II. Puha Gábor.